Dyskryminacja w pracy
– nie tylko bezpośrednia

Niewielu pracowników zdaje sobie sprawę, że może być ofiarą dyskryminacji w miejscu pracy, która nie objawia się wprost.

Projekty obywatelskie

Wiele osób mieszkających w danym mieście chce mieć wpływ na kształt i rozbudowę miejsca, w którym żyje. Właśnie dla takich osób co roku organizowany jest konkurs na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Swój projekt może złożyć każdy zameldowany na danym terenie człowiek lub uczący się tam student. Biorąc udział w tego typu wydarzeniach mamy wpływ na to, jak wygląda nasza okolica i możemy zwrócić uwagę na nasze potrzeby.

Zasady

Każdego roku dane miasto ma do dyspozycji pewien budżet, który może przeznaczyć na różnego rodzaju cele. Aby być bliżej mieszkańców, władze dają im możliwość zgłoszenia projektu, który według nich powinien zostać wdrożony w życie. Może to być odnowa przystanków autobusowych w konkretnej okolicy, stworzenie centrum, w którym odbywać się będą kreatywne warsztaty dla mam, a także np. rozbudowa danej części miasta. Wiele z tych projektów dotyczy szeroko rozumianej urbanistyki. Mieszkańcy chcą stworzenia alei widokowych nad jeziorami, dróg rowerowych czy budowy bezpiecznego przejścia w ruchliwej okolicy.

Każdy projekt jest szczegółowo opisany przez jego wnioskodawcę i zawiera informację o swoim koszcie, przewidując również to, czy w kolejnych latach będzie wymagał dalszych nakładów finansowych.

Głosowanie

Gdy skończy się czas przeznaczony na zgłaszanie swoich projektów, przychodzi pora na głosowanie. Mogą w nim brać udział zameldowani mieszkańcy oraz osoby uczące się na danym terenie. Każda z nich może zagłosować na jeden projekt ogólnomiejski i na dwa projekty rejonowe.

To bez wątpienia wspaniały pomysł na wspólne tworzenie przestrzeni, w której żyjemy. Przecież każdy z nas widzi, czego brakuje w jego mieście – budżet obywatelski umożliwia wypełnienie tych luk.